Report z Hradeckého lezeckého poháru 2024

18.04.2024

Dne 7. 4. 2024 se na Horolezecké stěně v Hradci Králové konaly dětské a studentské závody v několika kategoriích. Závody se uskutečnily po několikaleté pauze, proto jsme rádi, že jsme na tuto tradici mohli navázat. Tato akce by se však nemohla uskutečnit bez našich sponzorů, kteří zajistili ceny pro závodníky a tím i dodatečnou motivaci do soutěže, za což jsme opravdu rádi.
Závodníci na stupních vítězů si tak odnášejí hodnotné ceny, které, jak doufáme, potěší a zároveň pomohou k dalším lezeckým úspěchům.

Závody se konaly hned ve 3 kategoriích. Konkrétně 6-9 let, 10-12 let a 13-15 let. To vše u kluků i dívek. Start byl naplánován
na 8. hodinu ranní. První šli své lezecké kvality otestovat kluci a dívky do 9 let. Ti lezli celou dobu stylem „top rope“. Opravdu nás nadchla kvalita těchto nejmladších lezců, kteří zvládli nejeden opravdu obtížný krok. Na příští seriály závodů již tedy víme, že laťka je nastavena opravdu vysoko. Po kvalifikaci, kdy se každému závodníkovi hodnotily 4 cesty, se šlo do finále. Finálovou účast si zajistili všichni, kdo získali maximální možný počet bodů. Finálové cesty opanovali především Amálie Špicarová
a
Tobiáš Petřina, kteří si výbornými výkony dolezli až pro 1. místo.

Po vyhlášení a předání cen nic nebránilo tomu začít kvalifikace všech zbývajících kategorií. Pro kvalifikaci bylo vybráno téměř 30 cest, což považujeme za dostatečné, jelikož se netvořily nežádoucí fronty na potenciálně oblíbené cesty. Již v kvalifikaci jsme mohli vidět několik skvělých výkonů, někteří si troufli i do cest s kvalifikací 7 UIAA. Poté proběhlo vyhlášení finalistů a šlo se na věc.
Finále probíhalo stylem ,„on sight“, tudíž finalisti, kteří čekali na předvedení svého výkonu museli být izolováni na boulderu. Finálové cesty jsme postavili zbrusu nové, aby finálové klání bylo co možná nejférovější. K vidění byly různorodé výkony, všechny však srdnaté. V několika případech jsme byli svědky překrokování skoro celé finálové cesty. Pro 1. místa si nakonec dolezli Ela Švehlová (10-12), Saša Morkovnyk (10-12), Dominika Militká (13-15) a Václav Vejvoda (13-15).


Rádi bychom na závěr poděkovali všem účastníkům za skvělé výkony, díky patří samozřejmě
i lezeckým spolkům, které k nám se svými závodníky dorazily a vytvořily tak skvělou konkurenci.


Poděkování se nakonec sluší udělit všem sponzorům, kteří přispěli k průběhu a zajištění tohoto závodu.
Jmenovitě jsou to společnosti: Salewa Saltic, Singing Rock, Tendon, a 3F Vision.

Díky moc a vidíme se zase v dalším turnusu, který vypukne v termínu letních prázdnin.
S pozdravem David P.